مقاله ای از استاد گرامی

 

سیدجعفررضوی فر

فوق لیسانس مدیریت صنعتی ،مدرس دروس مدیریت کیفیت و چالشهای صنعت گردشگری

آب و چرخه طبیعت

از آنجا که یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار در جهانگردی حفظ محیط زیست می باشد،بر آن شدم که در خصوص مهمترین فاکتور اساسی در محیط زیست یعنی "آب" مطالبی را تقدیم دوستان عزیز دانش پژوخود نمایم.

"نیک ترین مردم همچون آب ، صاف و زلال هستند."

آب نماد زندگی است،آب رونده و پروراننده است،به همه یاری می رساند.آب یکی از چهار عناصر اصلی حیات است و از میلیون ها سال پیش وجود داشته و وجود خواهد داشت، ولی اکنون بیم آن می رود که  کاهش محسوسی پیدا کند. گرمای خورشید آب را تبخیر می کند و بصورت بخار به هوا رفته و ابر تشکیل و سپس به صورت باران و برف به زمین باز می گردد. انسانها، حیوانات و گیاهان از آن استفاده می کنند و غالبا در میان این چرخه آلوده میشود؟!

امروزه ما انسانها آب را از مسیرهای اصلی اش منحرف و با مصرف بی رویه و غلط و با مخلوط کردن آن با مواد شیمیایی وزباله ها و فاضلاب شهری آنرا متاسفانه آلوده می کنیم. بخصوص، کشورهای صنعتی به منابع آب آسیب می رسانند. "این اعمال ، زیر پانهادن اصول اولیه طبیعت نام دارد. " وقتی منابع آب کافی نباشد بایستی با حفاری های بسیار عمیق و صرف هزینه های گزاف از قبیل ساخت و نصب لوله های صنعتی و احداث دستگاههای عریض و طویل سیستم تصفیه و کلرزنی به آن دست یابیم تا آبی گوارا داشته باشیم، ضمن اینکه معلوم نیست این چرخه تا کی و کجا قابل انجام و کارساز باشد. طبیعت شبکه ای است به هم پیوسته و دارای نظام ویژه و موزون می باشد که اگر قادر نباشیم این قانونمندی را درست درک کنیم و یا دخالت های بی جا در آن داشته باشیم آسیب ها و خسارات زیادی به آن وارد می نماییم. کافی است برای درک این مطلب فقط به تئوری "پرواز پروانه ها " اشاره کنم.کشورهای توسعه یافته و درحال رشد نیز از این قائده مستثنی نیستند. دفع زباله های صنعتی و خانگی و کلریزه کردن مداوم آب، آب زیادی از رودخانه ها و دریاچه ها را آلوده نموده و نمونه بارز آن دریاچه خزر که روزی بهترین و تمیزترین دریاچه جهان لقب داشته ولی متاسفانه امروزه بدلیل ریختن قراضه های اتمی کشورهای حاشیه و پس آب رنگرزی کارخانجات نساجی مازندران و ... کثیف ترین دریاچه جهان نامیده می شود. درواقع هر بلایی که بر سر طبیعت بخصوص آب در می آوریم مجدداً بخودمان باز می گردد.کودهای شیمیایی دارای نیترات هستند که در بدن انسان به نیتروسامین تبدیل می شود و باعث سرطان معده و بیماریهای مشابه گوارشی می شود. مواد شیمیایی عمق آب های زیرزمینی (وحتی سطح زمین) را نیز آلوده می کنند. این مواد خطرناک مثل سرب ،جیوه، آرسنیک ، دی اکسین و خیلی دیگر از سموم هستند که افزایش آلودگی ها و در نتیجه سلامت انسان را تهدید می کنند وانواع حیات وحش و گیاه ونباتات را از بین می برند. آمارهای موجود حاکی از این واقعیت های تلخ هستند.

حال چه باید کرد:

شرکت آگاهانه ما در مبارزه با آلودگی های محیط زیست می تواند بسیار سودمند باشد وهر کس به نوبه خود بایستی مطالب ذیل را تمرین کند و از دیگران بخواهد  که در این راه ما را یاری نمایند.

 1. از مصرف فسفات اجتناب کنیم یا حداقل میزان آنرا کاهش دهیم.
 2. از صابون ها و سایر مواد پاک کننده بدون فسفات استفاده کنیم یا مصرف آنها را به حداقل برسانیم.
 3. نصف استکان پودر لباسشویی، تمام لباسهای ما را تمیز می کند، از مصرف زیاد این گونه مواد پرهیز کنیم .
 4. از مواد سفیدکننده و پودرهای پاک کننده کمتر استفاده کنیم.
 5. از مواد شیمیایی در امر باغبانی حتی المقدور کمتر استفاده شود.
 6. روغن، رنگها و سایر مواد شیمیایی را در دستشویی های منازل نریزیم.
 7. هرگز روغن موتور، اسیدهای باطری،مواد براق کننده را در دستشویی ها و چاهای فاضلاب خالی نکنیم.
 8. آبی که مصرف می کنیم متعلق به همه فرزندان و ابناء بشر و موجودات زنده بر روی زمین است، آنرا حیف و میل نکنیم و در مصرف آن صرفه جویی جدی بعمل آوریم.
 9. مصرف کمتر گوشت نه تنها مصرف آب را کاهش می دهد، بلکه کلسترول خون را کاهش داده و سلامت بیشتری به زندگی ما می دهد.
 10. حتی اگر در محیط زندگی خود با کمبود آب مواجه نیستید بازهم مصرف کم و یا ذخیره سازی آب کمک به این چرخه و حفظ محیط زیست است.
 11. وقتی مسواک میزنید یا ظرف می شویید یا صورتتان را اصلاح می کنید،شیر آب را ببندبد.(منظور فاصله بین فرآیند شستشو است.)
 12. شیرهایی که چکه می کنند، فوراً تعمیر شوند.

دکترپرفسور حسابی می گفت:" کاش می توانستم سپاهی تشکیل دهم که جلو چکه کردن آب در منازل و سازمانها را میگرفت."

 1. برای شستشو اتومبیل بجای شیلنگ از سطل آب استفاده کنید.
 2. مصرف کم آب باعث صرفه جویی در برق نیز می شود.

"آب را گل نکنیم "

نتیجه: محیط زیست خود وعناصر تشکیل دهنده آنرا بشناسیم، در حفظ وحراست از آنها کوشا باشیم و به دیگران نیزآموزش دهیم.لذا وقتی ما به چرخه طبیعت بخصوص آب احترام بگذاریم، زندگی توام با آرامشی خواهیم داشت و نسل آینده از ما قدردانی خواهد کرد و بدانید که خداوند اصراف کاران را دوست ندارد.

محیط زیست سالم فقط با عمل درست هر کدام از ما بوجود خواهد آمدو باقی خواهد ماند

همیشه سبزو خرم باشید.

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
محمد

سلام وب خوبي داري.حتما واسش عکسي چيزي مي خواي آپلود کني که از روي کامپيوترت بذاري روي وبلاگت.حتما به آپلودسنترمون سر بزن چون هم مطمئنه هم ماندگاريش زياده هم لينک مستقيم ميده.واسه استفاده از امکانات بيشترشم فقط کافيه عضو بشي.راستي اگه خواستي يه جاي خوب واسه تبليغ پيدا کني با بازدهي بالا اين تعرفه ي تبليغاته http://esfahanup.tk/ads راستي واسه تبليغات پرداخت آنلاين هم داريم که مشکلي واسه پرداخت نداشته باشيد و از پرداختتون مطمئن باشيد.منتظرم [گل]