جویدن و خوردن آدامس و شکلات را در هواپیما فراموش نکنید

راه های مقابله با درد گوش هنگام پروازجویدن و خوردن آدامس و شکلات را در هواپیما فراموش نکنید

نویسنده: دکتر رامین علاسوند- افسانه طاعتی

بسیاری از ما احساس کیپ شدن گوش را طی پرواز داشته ایم. این حس ناپسند گهگاه به دلیل تغییرات فشار در فضای پشت پرده صماخ (گوش میانی) رخ می دهد. شیپور استاش (گذرگاه باریک بین گوش میانی به درون حلق در پشت بینی) به طور طبیعی در زمان بلع یا قورت دادن آب دهان باز و بسته شده و با عبور دادن هوا، باعث تعادل فشار هوا در دو طرف پرده صماخ (گوش میانی و فضای اطراف) می شود.
در کودکان به واسطه باریکی شیپور استاش اگر در اثر التهاب و ترشح ناشی از عفونت گوش، سرماخوردگی یا انسداد ناشی از لوزه سوم (آدنویید) مسدود شود، خوب عمل نخواهد کرد.
حین پرواز، بالارفتن از کوه یا حتی بالارفتن با آسانسور، فشار هوا کاهش و برعکس زمان پایین آمدن فشار هوا افزایش می یابد. اگر فشار داخل و خارج گوش میانی به وسیله شیپور استاش متعادل نشود، فشار زیاد هوای بیرون، پرده صماخ را به طرف داخل فشار داده و سبب درد می شود. به این دلیل خیلی از شیرخواران هنگام فرود هواپیما به دلیل تغییرات سریع و افزایش فشار هوای داخل کابین و عدم توانایی شیپور استاش در برقراری تعادل فشار در دو سوی پرده به واسطه درد ایجاد شده، گریه خواهند کرد. در هواپیماهای کوچک که صعود و فرود سریع تر رخ می دهد، تغییرات فشار هوا نیز سریع بوده و چون شیپور استاش ممکن است نتواند به خوبی تعادل فشار در دو سوی پرده صماخ برقرار کند، درد بیشتر ایجاد می شود. در هواپیماهای غول پیکر به واسطه صعود و فرود کندتر این حالت کمتر رخ می دهد.
با این حال درد موقتی است و هیچ گونه عارضه یی برای کودک در بر ندارد و در چند دقیقه هنگامی که شیپور استاش تعادل هوا در دو طرف را برقرار کند، برطرف می شود. اگر کودک عفونت گوش داشته باشد، طبق نظر پزشک ممکن است توصیه شود تا بهبود عفونت، پرواز به تاخیر افتد. اگر کودک دارای لوله پلاستیکی در پرده صماخ (موسوم به VT یا لوله تهویه) باشد، این لوله به حفظ تعادل فشار در هر دو طرف کمک خواهد کرد.

راه های برطرف کردن درد گوش هنگام پرواز
اجرای برخی راهکارهای ساده در پرواز به حفظ تعادل فشار هوا در دو طرف پرده صماخ و برطرف کردن یا کاهش درد کمک خواهد کرد.
- نوشیدن مقادیر فراوان مایعات فاقد قهوه در پرواز. آب بهترین مایع است. نوشیدن مداوم مقادیری مایعات علاوه بر باز نگه داشتن شیپور استاش (به دلیل بلع مواد)، از غلیظ شدن ترشحات بینی به واسطه خشکی هوای داخل هواپیما و انسداد شیپور استاش جلوگیری می کند.
- اگر فرزندتان حین پرواز دچار گوش درد می شود، نیم ساعت قبل از پرواز به وی استامینوفن یا بروفن بدهید.
- برای کودکان بزرگ تر از سه سال می توان جویدن آدامس یا خوردن شکلات را توصیه کرد. شایان ذکر است که در هواپیما در بدو پرواز شکلات داده می شود که چون نه مهمانداران و نه مسافران از دلیل آن باخبر نیستند، از سوی مهمانداران رفع تکلیف و از سوی مسافران قسمتی از بهای پرداختی بلیت تلقی می شود،
- در شیرخواران، دادن شیر (مادر یا شیشه) یا پستانک را می توان امتحان کرد. اگر شیرخوار شیر خشک (شیشه) مصرف می کند بهتر است در حالت نشسته بنوشد.
- در صورت توانایی، کودک مکرر خمیازه بکشد.
- به دلیل آنکه حین خواب عمل بلع کمتر انجام می شود، لذا حین صعود و فرود هواپیما، کودک را بیدار نگه دارید.

عفونت گوش خارجی
این عفونت به التهاب مجرای گوش (که صدا را به سمت پرده صماخ هدایت می کند) دلالت دارد و به دلیل انواع مختلفی از میکروب ها و قارچ ها رخ می دهد. این عفونت به طور شایع در کودکانی که زمان طولانی در آب شنا می کنند، دیده می شود. رطوبت بیش از حد گوش سبب تحریک و ترک خوردگی پوست مجرای گوش شده و به میکروب ها و قارچ ها اجازه نفوذ می دهد. در آب و هوای معتدل، عفونت گوش خارجی (اوتیت اکسترن) بیشتر در فصل تابستان که شنا بیشتر است، رخ می دهد. صرفاً شنا کردن سبب این حالت نمی شود. هر حالتی که سبب آسیب یا ترک پوست مجرای گوش شود، می تواند منجر به عفونت گوش شود. پوست خشک یا اگزما، خاراندن مجرای گوش، تمیز کردن مجرای گوش با گوش پاک کن یا استفاده از اجسامی مانند کلید یا سنجاق برای خاراندن و تمیز کردن مجرا، می تواند خطر بروز عفونت مجرای گوش را زیاد کند. در صورتی که فرد دچار عفونت گوش میانی باشد، تخلیه عفونت گوش به داخل مجرا از راه پاره شدن پرده صماخ می تواند سبب عفونت گوش خارجی شود.

علائم و نشانه ها
علامت ابتدایی، درد گوش است که ممکن است شدید باشد و با کشیدن یا فشار دادن لاله گوش، درد تشدید شود. جویدن، دردناک است. گاهی اوقات قبل از بروز درد، خارش گوش وجود دارد. تورم مجرای گوش، سبب ابراز احساس پری یا ناراحتی در گوش می شود. لاله گوش قرمز و ملتهب و غدد لنفاوی اطراف گوش بزرگ و حساس می شود.

مقداری ترشح از گوش خارج می شود که ابتدا روشن و شفاف ولی به تدریج تیره و زردرنگ و چرکی خواهد شد. در صورت انسداد ناشی از تجمع چرک و ترشحات در مجرای گوش، شنوایی موقتاً مختل خواهد شد. در موارد بدون عارضه، معمولاً تب دیده نمی شود.

پیشگیری
بعد از استحمام یا شنا حتماً گوش کودک را به آرامی و با استفاده از دستمال نرم، خشک کنید. از گوش پاک کن استفاده نکنید. از خاراندن یا تمیز کردن گوش با کلید و سنجاق و غیره خودداری کنید.

درمان
درمان به شدت عفونت و میزان دردی که کودک احساس می کند، بستگی دارد. برای موارد خفیف تر از قطره های آنتی بیوتیک موضعی (مخصوص گوش) همراه با استروئید (کورتن) استفاده می شود. این قطره ها به مدت هفت تا 10 روز و روزی چند بار تجویز می شود. اگر تورم مجرای گوش شدید باشد، برای رسیدن داروها به داخل مجرا از قطعات کوچک پنبه در داخل گوش استفاده خواهد شد. ترشحات و چرک نیز باید توسط پزشک تمیز شود. در موارد شدید، پس از ارسال نمونه کشت به آزمایشگاه برای بررسی از نظر نوع میکروب یا قارچ، از آنتی بیوتیک خوراکی مناسب استفاده خواهد شد. پس از شروع درمان طی یک یا دو روز کودک احساس بهبود خواهد کرد. از مسکن های موجود مانند استامینوفن یا بروفن برای تسکین درد می توان استفاده کرد. استفاده از حوله گرم برای تسکین درد توصیه می شود. عفونت گوش خارجی (اوتیت اکسترن) باید توسط پزشک درمان شود و در صورت عدم درمان، درد گوش بدتر شده و عفونت به اطراف گسترش خواهد یافت. در مدت درمان، مراقب باشید آب به گوش نرسد و در زمان استحمام از وسیله مناسب برای پوشاندن گوش استفاده کنید

منبع: روزنامه اعتماد شماره 1913 مورخه 26/12/87 صفحه

اگه یه هفته غواصی برید بعد سوار هواپیما بشید خیلی بدتر هم میشه.
تو آموزش غواصی بهتون میگن زیر آب دماغ رو باید بگیرید بعد هوا رو با دهن بسته فشار بدید بیرون. تو هواپیما با مکیدن شکلات و این جور چیزا برعکسش اتفاق میفته.من یه چند روز پشت سر هم غواصی میرفتم روزی 4-5 ساعت و تا عمق 25 متر پایین میرفتم. روز آخر بعد غواصی پرواز حدود یک ساعتی داشتم (لنگکاوی به کوالالامپور B737-400 MAS).توی پرواز گوش درد بدی گرفته بودم و تا چند روز تمام مفصلهام و گوشهام درد میکرد.

اگه غواصی میرید و بعدش پرواز دارید حتما یه عالمه شکلات ... با خودتون ببرید و اونا رو بمکید نه اینکه یهو قورتشون بدید

/ 3 نظر / 4 بازدید
asal

نام محصول : آموزش تانگو محتوا:1DVD سلام دوست عزیز،شما با استفاده از این محصول به راحتی مهارت زیادی در رقص پیدا خواهید کرد و میتوانید لحظاتی خاطره انگیز و بیادماندنی را با عزیزانتان در مجالس رقص تجربه کنید. شما با استفاده از این محصول دیگر ترسی از ظاهر شدن در مجالس رقص نخواهید داشت و انگشت نمای مجلس خواهید شد.

Nasim

سلام عزیزم می دونی تو کل دنیا فقط یک دانشگاه وجود داره که هک رو بصورت تخصصی تدریس می کنه و مدرک بین المللی و معتبر ارائه می ده، و 100% هزینه بالایی داره ما با کمترین هزینه این امکان رو به شما میدیم که در اینترنت و از این دانشگاه لیسانس هک بگیرید :-x