فرانسه

ü    کافه‌های پاریس از دیرباز شهرت جهانی داشته‌اند. این کافه‌ها با فضای کوچک داخلی و صندلی‌های چیده شده در کنار خیابان و قهوه‌های خوش‌طعم و کیک‌های خوش‌مزه نظر هر رهگذری را به سمت خود جلب می‌کند .

ü    از دیگر گونه های گذراندن اوقات فراغت مردم فرانسه شرکت در جشن های متعددی است که به مناسبت های مختلف برگزار می کنند. جشن اینترنت، روزهای میراث فرهنگی، جشن موسیقی، جشن مطالعه، هفته علم از جمله مناسب های فرهنگی هستند که فرانسویان مایلند با یکدیگر جشن بگیرند. محبوبیت این مناسب ها هر سال تجدید می گردد. در روز های میراث فرهنگی، بازدید از ابنیه تاریخی ( وزارتخانه ها، سفارتخانه ها، موسسات و بانک ها) که درب های آنها در روزهای عادی به روی مردم بسته هستند، برای عموم آزاد می شود. هفته علم به منظور اطلاع رسانی در زمینه گسترش علوم و پیامدهای آن برای جامعه برگزار می شود.  موضوع این جشن، مطالعه کتاب و کتابخوانی است که طی آن به دیدار با نویسندگان، کارگاه های نویسندگی، مسابقات داستان نویسی و شناخت حرفه نویسندگی پرداخته می شود. و بالاخره جشن اینترنت که به مسئله جامعه اطلاعاتی می پردازد.

 

ü    Want good French food? از جمله جشن های معروف فرانسه عبارت اند از

         کریسمس که مهم ترین جشن مذهبی فرانسوی هاست.

            روز جمهوری فرانسه که معروف ترین روز ملی فرانسوی ها می باشد.

            پایان جنگ جهانی دوم در هشتم ماه  may

           جشن موسیقی در بیست و یکم ماه  june

           جشن رقص در اواسط ماه june

ü      جشن گل در فرانسه همه ساله در کشور فرانسه کارناوال گل برگزارمیشود .از تمام نقاط ارابه ها ی عظیم وزیبای مزین به گل در طرحها وشکلهای مختلف وزیبا در خیابانهای شهر لوشن Luchonبه گردش در می آیند .

به عنوان یک داستان اصل جشن گل از اینجا منشا گرفته که :«در سال1888میلادی موریس فرویه Maurice Froyersکه برای فروش آب که خاصیت درمانی thermalداشت به آن شهر رفته ودر موزه آنجا اقامت کرده بود به صاحبان ظروف آب پیشنهاد کرد اتومبیلهایشان را در مسافت بین موزه وکافه های فروش آب با گلهای مختلف تزیین کنند .جلوی کافه ها مردم شروع به جمع کردن گلها از روی زمین کردند واز ان موقع به بعد تزیین تمام وسایل نقلیه فروش وتبلغ کالا با گل تبدیل به یک رسم شد واکنون نیز همه ساله در آن شهر به صورت یک جشن اجتماعی وبین المللی بزرگ وزیبا در آمده است.

ü    شمار هنرمندان هنر های نمایشی و رقصنده های فرانسه به١١٣٠٠ نفر، موسیقیدان و آوازخوان ١۶٢٠٠ نفر، فستیوال موسیقی، هنر تغزلی و رقص۲۵۰ نفر و هنرمندان نمایشهای متنوع به ٨٧٠٠ نفر می رسد.به طوری که علاقه ی مردم فرانسه به موسیقی و برنامه های نمایشی (رقص) در تمام دنیا مشهور است تعداد سالن های تئاتر ، رقص و خوانندگی هرروز افزایش پیدا می کنند.

ü    باله به فرانسوی: Ballet) نوعی رقص است. حرکات باله نیاز به ورزیده بودن بدن رقصنده در حد بسیار بالایی می‌باشد. با وجود اصالت این هنر در فرهنگ‌های ملل مختلف (همانند مثلاً روسیه)، ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیا یافت. اما در فرانسه بود که باله فرم و شکل امروزی را به خود گرفت.[

ü سی درصد فرانسوی ها روزانه از میان ١٠ عنوان روزنامه دولتی و ۶۵ عنوان روزنامه محلی یک عنوان روزنامه را مطالعه می کنند. فرانسوی ها با ١٣۵۴ نسخه برای هر هزار سکنه، اولین خوانندگان مجله در دنیا به شمار می آیند.

ü تلویزیون همچنان اولین وسیله اوقات فراغت فرانسویان می باشد. میانگین زمانی استفاده از تلویزیون برای هر نفر ٣ ساعت و ١۵ دقیقه می باشد.فرانسه دارای تعدادی بیش از ١٨٠ کانال تلویزیونی می باشد.

ü حدود ١٠ میلیون فارغ التحصیل در فدراسیون های ورزشی فعالیت دارند: فوتبال و تنیس دو ورزشی هستند که بیشترین فارغ التحصیل را دارند. جودو، پتانک، اسب سواری، بدمینتون و گلف طی سال های اخیر موفقیت های چشمگیری داشته اند. همچنین ورزش های اکتشافی و ماجراجویانه چون دوچرخه سواری روی زمین خاکی، راهپیمایی، صخره نوردی، چتر بازی، کانوئه کایاک و غیره.، که بر شمار هوادارانش افزوده می شود.

ü    کلمات مشترک بین دو زبان فارسی و فرانسوی

ü      پیژامه (pyjama)

ü   تابلو (tableau)

ü   دوش (douche)

ü   رژیم (régime)

ü      روبان (ruban)

ü      سالن (salon)

ü      سس (sauce)

ü      شال (châle)

ü      صابون (savon)

ü      کامیون (camion)

ü      کراوات (cravate)

ü      کنسرو (conserve)

ü      کنکور (concours)

ü      گارسون (garçon)

ü      مانتو (manteau)

ü      مرسی (merci)

ü    مبل (meuble)

منابع:

ü    http://www.ghaderi.teatreshahr.com/post-540.html

 

/ 2 نظر / 18 بازدید
fars-download

فارس دانلود افتتاح شد با ما سرعت را در دانلود تجربه كنيد تمام نرم افزارها و برنامه هاي كاربردي و جديدترين آپديت آنتي ويروس هارا از ما بخواهيد.هر هفته به 3 نفر از اعضاي فعال سايت به قيد قرعه به هركدام يك عدد كارت شارژ ايرانسل هديه تعلق ميگيرد فرصت را از دست ندهيد www.fars-download.com

fars-download

فارس دانلود افتتاح شد با ما سرعت را در دانلود تجربه كنيد تمام نرم افزارها و برنامه هاي كاربردي و جديدترين آپديت آنتي ويروس هارا از ما بخواهيد.هر هفته به 3 نفر از اعضاي فعال سايت به قيد قرعه به هركدام يك عدد كارت شارژ ايرانسل هديه تعلق ميگيرد فرصت را از دست ندهيد www.fars-download.com