سرود ملی:

اگر حکومت ظالمی در برابر ما بایستد/ خونمان به جوش می‌آید/ به شن‌های کف جاده‌ها گوش دهید/ صدای غرش سربازان شجاع وطن را خواهید شنید

ü    جذاب‌ترین اماکن توریستی:

برج ایفل، موزه‌های لوور و نوتردام پاریس، جاده‌های منطقه نورمندی، پاتوق‌های ساحلی «ریویه‌را»، سواحل مدیترانه، ورزش‌های زمستانی در آلپ، پایگاههای مخروبه نظامی جنگ جهانی دوم در شمال فرانسه، جزیره کوچک «ایله دو ره» در دریای مدیترانه.

ü      شانز الیزه (به فرانسوی:‎Champs-Elysées ‏) خیابانی مشهور واقع در شهر پاریس، پایتخت فرانسه است.خیابان شانز الیزه با زیبایی فراوان ، کافه های معروف و فروشگاههای لوکس یکی از معروفترین خیابانهای جهان است. معنی نام آن «دشت الیزه» است و کاخ الیزه نیز در نزدیکی این خیابان قرار گرفته است. الیزه در اساطیر یونان به معنی خجسته است. فرانسویها شانز الیزه را زیباترین خیابان جهان»  مینامند.

ü    غذای مردم فرانسه (France Food)

صحبت از کشور فرانسه که می‌شود، تفاوتی نمی‌کند در مورد چه موضوعی باشد، هر چیزی از این کشور با ته چاشنی‌ای از ذوق و هنر پیوند خورده است. فرانسوی‌ها بسیار دوست دارند روابط خانوادگی‌شان را به وسیله میز غذا مستحکم‌تر کنند؛ پس حتما یک وعده غذایی را در کنار هم میل می‌کنند.

فرانسوی ها به آشپزی به عنوان یک هنر نگاه می کنند و دستپخت فرانسوی ها در اغلب نقاط دنیا رایج است. اولین کتاب های آشپزی فرانسه به قرون وسطی بر می گردد. در زمینه ی آشپزی آداب و رسوم منطقه ای زیاد بوده و به شدت رعایت می شود. در فرانسه انواع مختلفی از آشپزی وجود دارد، از غذاهای ساده گرفته تا غذاها و سس های پیچیده و گران قیمت این نوع سبک آشپزی امروزه در حالی که استفاده از غذاهای پیچیده و گران کمتر شده است، غذاها کوچک تر و هنری تر شده اند.

فرانسوی ها اغلب صبحانه را سبک می خورند که ممکن است شامل نان و قهوه یا شکلات داغ باشد. سابق بر این ناهار غذای اصلی بود اما امروزه مردم، مخصوصا در مناطق شهری، یک ناهار سبک خورده و غذای اصلی شب خورده می شود. در پاریس معمولا ناهار حدود ساعت 1 ظهر و شام 9 شب یا دیرتر صرف می شود، اما در نواحی دیگر زودتر از این ساعت شام می خورند.

تفریحی خوردن غذا در فرانسه مهم است. شام و ناهارهای رسمی ممکن است بیشتر از دو ساعت طول بکشد. آن ها شامل یک پیش غذا، یک غذای اصلی از ماهی یا گوشت همراه با سبزی، سالاد، پنیر و میوه هستند که با دسر و قهوه تمام می شود. فرانسوی ها در مقابل فست فودها مقاومت زیادی کردند با این حال زیاد موفق نبودند و در حال حاضر رستوران های همبرگر زیادی در سرتاسر کشور وجود دارد.

فرانسوی ها بیشتر از همسایه های اروپایی شان در شمال به رستوران می روند. تقریبا در همه رستوران ها یک منو شامل چند بسته غذایی آماده برای یک وعده غذا با قیمت ثابت وجود دارد،

رستوران های پاریس فرانسه به عقیده اکثر مردم جهان خوش مزه ترین غذا‌های دنیا را داراست. به همین خاطر است که پاریس رستوران های درجه یک و عالی فراوانی دارد. به طور کل در حدود ۵۰۰۰ رستوران در پاریس به تهیه و طبخ غذا می‌پردازند. تعدادی از رستوران های معروف پاریس شهرت بین‌المللی دارند که می‌توان به تعدادی از آن ها اشاره کرد: رستوران لالزاس، رستوران ماکسیم، رستوران پییر گاگز، رستوران لزامباسادور، رستوران لاتراس و رستوران ویکند. به انتخاب مجله ی رستوران از ۵۰ رستوران برتر جهان در سال ۲۰۰۷ نه تا از این رستوران‌ها در پاریس قرار ‌دارند.

ü    متوسط سن امید به زندگی:

مردان ۷۷سال – زنان ۸۴سال 

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می‌تواند توقع طول عمر داشته باشد. هر چه شاخص‌های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد امید زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص‌های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست.

ü    مردم فرانسه خیلی شاد و سر حالند و تعصب زیادی روی کشورشان دارند به طوری زیاد مایل به صحبت کردن به زبانی غیراز فرانسوی نیستند و تا حد امکان از اجناس خارجی استفاده نمی کنند.اگر چیزی مطابق میلشان نباشد خیلی زود واکنش نشان داده و عصبانی می شوند.اگر کسی به آن ها بی احترامی کند ناراحت می شوند و به آزادی فردی خیلی احترام می گذارند. فرانسوی ها مردمانی خونگرم و خوش گذران می باشند.اگر بخواهند به کشوری سفر کنند قبل از آن چندین روز در مورد آن کشور مطالعه و تحقیق می کنند.به سیگار و شراب خیلی علاقه دارند ولی زود تابع محیط می شوند مثلاً اگر به کشوری مانند ایران سفر کنند به راحتی ممنوع بودن نوشیدن شراب را می پذیرند. از لحاظ پایداری خانوادگی در حد متوسط  هستند واز حد میانگین اروپا بالاتر(از ایران کمتر و از آلمان بیشتر).از نظر اقتصادی نرخ بیکاری در فرانسه بالاست. فرانسوی ها فوق العاده اهل مطالعه هستند و در زمینه های فرهنگی بسیار خرج می کنند و زیاد به سینما می روند.


ü    کافه‌های پاریس از دیرباز شهرت جهانی داشته‌اند. این کافه‌ها با فضای کوچک داخلی و صندلی‌های چیده شده در کنار خیابان و قهوه‌های خوش‌طعم و کیک‌های خوش‌مزه نظر هر رهگذری را به سمت خود جلب می‌کند .

ü    از دیگر گونه های گذراندن اوقات فراغت مردم فرانسه شرکت در جشن های متعددی است که به مناسبت های مختلف برگزار می کنند. جشن اینترنت، روزهای میراث فرهنگی، جشن موسیقی، جشن مطالعه، هفته علم از جمله مناسب های فرهنگی هستند که فرانسویان مایلند با یکدیگر جشن بگیرند. محبوبیت این مناسب ها هر سال تجدید می گردد. در روز های میراث فرهنگی، بازدید از ابنیه تاریخی ( وزارتخانه ها، سفارتخانه ها، موسسات و بانک ها) که درب های آنها در روزهای عادی به روی مردم بسته هستند، برای عموم آزاد می شود. هفته علم به منظور اطلاع رسانی در زمینه گسترش علوم و پیامدهای آن برای جامعه برگزار می شود.  موضوع این جشن، مطالعه کتاب و کتابخوانی است که طی آن به دیدار با نویسندگان، کارگاه های نویسندگی، مسابقات داستان نویسی و شناخت حرفه نویسندگی پرداخته می شود. و بالاخره جشن اینترنت که به مسئله جامعه اطلاعاتی می پردازد.

 

ü    Want good French food? از جمله جشن های معروف فرانسه عبارت اند از

         کریسمس که مهم ترین جشن مذهبی فرانسوی هاست.

            روز جمهوری فرانسه که معروف ترین روز ملی فرانسوی ها می باشد.

            پایان جنگ جهانی دوم در هشتم ماه  may

           جشن موسیقی در بیست و یکم ماه  june

           جشن رقص در اواسط ماه june

ü      جشن گل در فرانسه همه ساله در کشور فرانسه کارناوال گل برگزارمیشود .از تمام نقاط ارابه ها ی عظیم وزیبای مزین به گل در طرحها وشکلهای مختلف وزیبا در خیابانهای شهر لوشن Luchonبه گردش در می آیند .

به عنوان یک داستان اصل جشن گل از اینجا منشا گرفته که :«در سال1888میلادی موریس فرویه Maurice Froyersکه برای فروش آب که خاصیت درمانی thermalداشت به آن شهر رفته ودر موزه آنجا اقامت کرده بود به صاحبان ظروف آب پیشنهاد کرد اتومبیلهایشان را در مسافت بین موزه وکافه های فروش آب با گلهای مختلف تزیین کنند .جلوی کافه ها مردم شروع به جمع کردن گلها از روی زمین کردند واز ان موقع به بعد تزیین تمام وسایل نقلیه فروش وتبلغ کالا با گل تبدیل به یک رسم شد واکنون نیز همه ساله در آن شهر به صورت یک جشن اجتماعی وبین المللی بزرگ وزیبا در آمده است.

ü    شمار هنرمندان هنر های نمایشی و رقصنده های فرانسه به١١٣٠٠ نفر، موسیقیدان و آوازخوان ١۶٢٠٠ نفر، فستیوال موسیقی، هنر تغزلی و رقص۲۵۰ نفر و هنرمندان نمایشهای متنوع به ٨٧٠٠ نفر می رسد.به طوری که علاقه ی مردم فرانسه به موسیقی و برنامه های نمایشی (رقص) در تمام دنیا مشهور است تعداد سالن های تئاتر ، رقص و خوانندگی هرروز افزایش پیدا می کنند.

ü    باله به فرانسوی: Ballet) نوعی رقص است. حرکات باله نیاز به ورزیده بودن بدن رقصنده در حد بسیار بالایی می‌باشد. با وجود اصالت این هنر در فرهنگ‌های ملل مختلف (همانند مثلاً روسیه)، ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیا یافت. اما در فرانسه بود که باله فرم و شکل امروزی را به خود گرفت.[

ü سی درصد فرانسوی ها روزانه از میان ١٠ عنوان روزنامه دولتی و ۶۵ عنوان روزنامه محلی یک عنوان روزنامه را مطالعه می کنند. فرانسوی ها با ١٣۵۴ نسخه برای هر هزار سکنه، اولین خوانندگان مجله در دنیا به شمار می آیند.

ü تلویزیون همچنان اولین وسیله اوقات فراغت فرانسویان می باشد. میانگین زمانی استفاده از تلویزیون برای هر نفر ٣ ساعت و ١۵ دقیقه می باشد.فرانسه دارای تعدادی بیش از ١٨٠ کانال تلویزیونی می باشد.

ü حدود ١٠ میلیون فارغ التحصیل در فدراسیون های ورزشی فعالیت دارند: فوتبال و تنیس دو ورزشی هستند که بیشترین فارغ التحصیل را دارند. جودو، پتانک، اسب سواری، بدمینتون و گلف طی سال های اخیر موفقیت های چشمگیری داشته اند. همچنین ورزش های اکتشافی و ماجراجویانه چون دوچرخه سواری روی زمین خاکی، راهپیمایی، صخره نوردی، چتر بازی، کانوئه کایاک و غیره.، که بر شمار هوادارانش افزوده می شود.

ü    کلمات مشترک بین دو زبان فارسی و فرانسوی

ü      پیژامه (pyjama)

ü   تابلو (tableau)

ü   دوش (douche)

ü   رژیم (régime)

ü      روبان (ruban)

ü      سالن (salon)

ü      سس (sauce)

ü      شال (châle)

ü      صابون (savon)

ü      کامیون (camion)

ü      کراوات (cravate)

ü      کنسرو (conserve)

ü      کنکور (concours)

ü      گارسون (garçon)

ü      مانتو (manteau)

ü      مرسی (merci)

ü    مبل (meuble)

منابع:

ü    http://www.ghaderi.teatreshahr.com/post-540.html